27 kwietnia w auli Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie odbył się etap finałowy XXII Podkarpackiego Sarzyńskiego Konkursu Chemicznego. Konkurs od ponad dwóch dekad cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów zainteresowanych chemią. W tym roku w pierwszym etapie uczestniczyło ponad stu uczniów z 31 szkół całego województwa.

Na etap finałowy przyjechało 26 uczestników z wielu zakątków Podkarpacia. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, na wszystkich uczniów czekały drobne upominki ufundowane przez sponsorów konkursu. Wieloletnimi przyjaciółmi konkursu, wspierającymi nasze działania są: Miasto i Gmina Nowa Sarzyna, Ciech Sarzyna, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Stowarzyszenie Rozwoju Szkół „Prymus”, Komunalna Biologiczna Oczyszczalnia Ścieków. Patronat nad konkursem, nadając mu znaczącą rangę, sprawują: Podkarpacki Kurator Oświaty, Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Zarówno uczestnicy konkursu jak i ich nauczyciele byli pod wrażeniem przyjaznych warunków, w jakich uczą się nasi licealiści.

Konkurs chemiczny był również doskonałą okazją dla przybyłych nauczycieli chemii do udziału w konferencji „Wszechobecna chemia we współczesnej szkole”. Konferencję zorganizowało Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

Konkursowe zmagania wyłoniły trzech laureatów i trzech wyróżnionych.

Tytuł Laureata konkursu uzyskali:

• Michał Łobodziński - Szkoła Podstawowa nr 15 w Rzeszowie
  • Grzegorz Turczyn - Szkoła Podstawowa w Rudzie Łańcuckiej
  • Emilia Pitera  - Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie

Wyróżnienie otrzymali:

• Ilona Zarychta  - Szkoła Podstawowa nr 15 w Rzeszowie
  • Bartłomiej Gondek  - Zespół Szkolno Przedszkolny nr 2 w Leżajsku
  • Wiktoria Bolka  - Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom chemicznych zmagań.

Laureatów i wyróżnionych zapraszamy na podsumowanie konkursu i wręczenie nagród, które odbędzie się 23 maja o godz. 10 w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.