8 lutego br. naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała zebranym uczniom pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień ‘39”.

Członkowie grupy omówili i zademonstrowali  mundur wojskowy polskiego żołnierza z okresu II wojny światowej, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, omówili techniki wojskowe oraz to, jak wówczas wyglądało zaopatrzenie żołnierzy na polach bitew i w jaki sposób nawiązywano łączność  oraz przekazywano rozkazy.  Prowadzący omówili również rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem, wynosząc rannych z pola bitwy.

Pokaz dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej-  np. repliki broni i sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną.

GS

więcej zdjęć...