Drukuj

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org
 
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
 
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 obchodzić będziemy 9 lutego.
 
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

Jak co roku, w naszej szkole o bezpieczeństwie online oraz o zagrożeniach związanych z niewłaściwym wykorzystaniem Internetu mówimy na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych.

SaferInternet

Informacje dla rodziców:

Domowe zasady ekranowe (fdds.pl)

 800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

saferinternet.pl

 
 
Polskie Centrum Programu Safer Internet 

Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, a obecnie funkcjonuje w ramach programu Connecting Europe Facility. Tworzą je państwowy instytut badawczy NASK (koordynator PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii. Partnerem większości realizowanych przez Centrum projektów jest Fundacja Orange.
 
W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowane są 3 projekty:
 
Saferinternet.pl - projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
 
Projekt realizowany przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange.
Więcej informacji: www.saferinternet.pl
 
Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
 
Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).
Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl
 
Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.
 
Projekt realizowany przez NASK.
Więcej informacji: www.dyzurnet.pl
 
NASK
 
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, który prowadzi działalność naukową i badawczo-wdrożeniową w dziedzinie bezpieczeństwa, niezawodności i efektywności sieci teleinformatycznych. NASK prowadzi rejestr domeny .PL, jest operatorem telekomunikacyjnym. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu
 
Więcej informacji: www.nask.pl
 
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
 
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, która od 1991 r. zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi ośrodki pomocy, programy profilaktyki krzywdzenia dzieci i organizuje specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów. Od 2004 r. Fundacja realizuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.
 
Więcej informacji: www.fdds.pl

 (informacje ze strony saferinternet.pl)